NOVÝ BEZPEČNOSTNÍ ZÁMEK AZM150

NOVÝ BEZPEČNOSTNÍ ZÁMEK AZM150

Štíhlý tvar – vysoká úroveň kódování

Nový bezpečnostní zámek AZM150 se vyznačuje štíhlým tvarem a přídržnou silou zámku 1500 N. Pro tento zámek jsou připraveny tři různé ovladače pro rozdílné montážní situace. Přímý ovladač pro posuvné dveře, úhlový ovladač pro pantové dveře s velkým poloměrem zavírání a pohyblivý ovladač pro malé pantové dveře a kryty. Výhodou zámku AZM150 je otočná ovládací hlava, kterou lze zajistit jednoduše nasazením krytu spínače. Otočná ovládací hlava se dvěma otvory pro zasunutí ovladače umožňuje různé umístění při montáži, směry přibližování ovladače a mnohostranné použití.

AZM150 je elektromechanické provedení zámku, které lze kombinovat s vysokým bezpečnostním standardem. Běžné provedení zámku je kódované s nízkou úrovní kódování, ale je možné jej dodat i s vysokou úrovní kódování. Pro uživatele je výhodou, že při úrovni kódování „vysoká“ podle EN ISO 14119 může aplikovat méně dodatečných opatření proti obcházení ochranných zařízení jako jsou montáž mimo dosah, zakrytí apod.
Firma Schmersal je jediný výrobce, který nabízí elektromechanické bezpečnostní spínače a zámky s úrovní kódování VYSOKÁ.

Díky štíhlému, místo šetřícímu tvaru je AZM150 vhodný nejen pro menší stroje, ale také pro balicí, tvářecí a obráběcí stroje. Bezpečnostní elektromechanický zámek je k dispozici jak ve variantě zamykající proudem, tak i odemykající proudem. Jestliže se musí chránit osoby před nebezpečnými doběhy stroje např. při výpadku napájení, pak se musí používat přednostně zámky na principu odemykání proudem. Zámky s principem zamykání proudem jsou vhodné především pro aplikace chránící proces, protože při výpadku napájení umožňují vstoupit do nebezpečného prostoru.

Pomocí montážní desky se AZM150 velmi snadno uchytí na běžně používané montážní profily 40 mm. Zámek lze navíc vybavit únikovým nebo nouzovým odjištěním. Dále je možné zámek AZM150 dodat s blokovací sponou, která chrání obslužný personál u pochozích strojních oblastí před uzamčením při servisu či opravách stroje. Spona se namísto ovladače vsune do zámku a každá osoba vykonávající na stroji servis či opravu ji zajistí svým visacím zámkem. To zamezí zavření dveří a nečekanému spuštění stroje nebo jeho části. Na sponu lze umístit až šest visacích zámků což znamená, že až šest osob současně může pracovat v nebezpečném prostoru.

Katalog ke stažení zde: AZM150